Pohľad z Rozlomitov do údolia Hornádu (Veľká Lodina) Leť a oči vyvaľuj - označenie Leť a oči vyvaľuj VI - akcia
 

Výber z lezeckého sprievodcu, rok 1997

Oblasť Rozlomity sa nachádza nad obcou Veľka Lodina (pri Kysaku, na železničnej trati Košice - Poprad ). Tvoria ju vápencovo - zlepencové veže a steny, vysoké 10 až 40 metrov, ktoré vystupujú až nad koruny stromov. V letných mesiacoch sú pred vašimi očami skryté, ale v zime sú obzvlášť dobre viditeľné aj z väčšej vzdialenosti.

Charakter lezenia - zväčša v previsnutých stenách, po lištách a ostrých chytoch. Názvy a klasifikácie ciest sú napísané na skale. Kompletný sprievodca a kniha výstupov sa nachádzajú pod cestou FIRST. Hoci sa v stenách našlo zopár starých skôb aktívne sa začalo liezť v tejto oblasti až v 1990 roku.

Ku skalám sa dostanete cez lúku za stanicou, ktorú prejdete šikmo doľava k záhradkárskym chatám. Tam je aj prameň s pitnou vodou. Od prameňa sa ide ďalej údolím popri potôčiku až dôjdete ku skalám (15 min.), ktoré sú na pravej strane. Odtiaľ je potrebné vyjsť na hrebeň vľavo (10 min.). A ďalej asi 15-20 min. po hrebeni až ku skalám. Cesta je čiastočne vyznačená skalnými mužíkmi.

Vľavo obrázok ukazuje prístup do oblasti Rozlomity z dediny Veľká Lodina. Pretože nie každý vlak tu stojí je lepšie si pozrieť cestovný poriadok.

Vpravo je zobrazená celková mapka oblasi

Skalní mužík a jemu podobní vám ukážu cestu na Rozlomity z dedinky Veľká Lodina. ( Je to mužík, alebo kamenná žabka čakajúca na bozk upoteného horolezca?

 

Vybrané časti sprievodcu

Slnečné platne

Firstova stena

1. Vtáčí komín IV

2. Nečova V+

3. Guano L1 V+, L2 VI

1. Poblúdenci VI+

2. Čistička VI+

3. Hrana Firsta VII

4. Hniezdo VIII

5. Krááá VIII-/VIII

6. San Donorico VIII

4. First VII

5. Československo VIII+

6. Orech VIII

7. Geronimo X-

8. Zámočíici špárou IX-

9. Veľká strecha VII+

7. Skús zapnúť V

8. Spodarovica VI-

9. TMK VI+

 
 stránku vytvorili NeoFolk a Kocur zdroj Jaro Pukanský, Rozlomity klub, Košice

Home | História | Samospráva | Svätostánok | Janošíková bašta | Sivec | Rozlomity | Fotogaléria | Odkazy